Phuket Havalimanı’ndan Old Town’a Nasıl Gidilir?

Bangkok’tan Phuket’e nasıl gidilir sorusunun ardından bir başka soruyu daha cevaplandırmak gerekiyor. Tabii ki o da Phuket Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir? Ancak şehir merkezi çok genel bir kavram. Oteliniz ya da konaklayacağınız yerin nerede olduğuna göre bu soru ve cevabı değişir. Bizim otelimiz Old Phuket Town diğer adıyla Phuket City’deydi. Bu yazıda da Phuket Havalimanı’ndan Old Town’a Nasıl Gidilir? detaylı bir şekilde cevaplandıracağız.

old-phuket-town-soi-romanee

Direkt böyle bir ortama giriş yapmak isterseniz Soi Romanee durağında inebilirsiniz

Phuket Havalimanı’ndan Old Town’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Havalimanına vardıktan sonra gelen yolcu kapılarından çıktıktak sonra hemen sağ tarafta otobüs durağını ve sizi bekleyen sarı otobüsleri göreceksiniz. Zaten çalışanlar hemen yanınıza gelip sizi otobüslere yönlendiriyor. Ne oluyor diye telaş etmeyin, çünkü Tayland’da insanlar Bali’den farklı olarak kesinlikle size bir şeyi ya da hizmeti satmak için yapışmıyor.

Duraklarda 2 adet otobüs var. Biri Old Town’a diğeri Patong Beach’e gidiyor.

Eğer bu iki seöt arasında nasıl ulaşım sağlayacağınızı merak ediyorsanız Old Town’dan Patong’a Nasıl Gidilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Phuket Havalimanı Otobüs Bileti Ne Kadar?

Phuket Havalimanı otobüs bileti kişi başı 100 baht.

Otobüse bindikten sonra şoför harici bilet kesen bir görevli sizden nakit olarak bilet parasını istiyor ve karşılığında fiş kesiyor. Bu sebeple yanınızda baht olması gerekiyor.

phuket-havalimani-old-town-otobüs-bileti-ne-kadar

Old Town Otobüs Saatleri

Phuket Havalimanı’ndan Old Town’a gitmek için otobüs seçeneğini kullanacaksanız sabah 8:30’dan akşam 21:30’a kadar bir saat aralıkla sefer düzenlendiği belirtmek isteriz. Ucuza şehir merkezine gitmek için uçak saatinizi de otobüs saatlerine göre denk getirebilirsiniz.

phuket-havalimani-otobus-saatleri

Havalimanı-Old Phuket Town Arası Kaç km?

Phuket Havalimanı ile Old Town arası yaklaşık 32 km’dir.

Phuket Havalimanı Old Town Arası Ne Kadar Sürüyor?

Phuket Havalimanı Old Town arası otobüsle yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Ancak Grab, taksi ya da araç kiralama seçeneklerini kullanmayı düşünürseniz, bu süre daha da kısalabilir.

Phuket Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Bu gidişin bir de dönüşü olacaktı tabii ki 🙂 Öncelikle Phuket’te ulaşımla ilgili pek çok seçenek var. Taksi, Grab, Bolt, motor ya da araç kiralamak, otobüs kullanmak Phuket Havalimanı’a giderken kullanabileceğiniz alternatifler.

phuket-havalimanina-nasil-gidilir

Biz yine Old Town’daki Bus 1 Terminal’inden kalkan otobüslere binerek havaalanına gittik. Burada dikkat etmeniz gereken nokta otobüs saatlerindeki farklılık.

Phuket Havalimanı Otobüs Saatleri

Şehir merkezinden Phuket Havalimanı’na giden otobüs saatleri ile alandan kalkan otobüslerin saatleri aynı değil. Havalimanına giden otobüsler terminalden saat başı kalkıyor. Yani; sabah 6:00’dan akşam 19:00’a kadar otobüs kullanarak Phuket Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Dönüş uçuşusunuzun saatini de bu bilgiye göre seçebilirsiniz.

Old Town’dan Phuket Havalimanı Ne Kadar?

Şehir merkezinden Phuket Airport’a giderken mesafe, süre ya da bilete ödediğiniz para değişmiyor.  32 km mesafedeki havaalanına gitmek için yine kişi başı 100baht ödeyerek yaklaşık 1 bucuk saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Phuket Havalimanı-Bus Terminal 1 Durakları

Ben son durağa gitmeyeceğim, başka nerelere gidebilirim bu otobüs ile diye soracak olursanız; işte duraklar: Airport – Nalyong – Thalang – Heroines Monument – Ko Kaeo – By Pass – Central Phuket – Surakul Stadium – Rang Hill – District Office – Soi Romanee – Bus Terminal 1

 

Yorum yapın