Phuket Old Town’dan Patong’a Nasıl Gidilir?

Tayland Phuket gezisindeyseniz mutlaka gidip gezmeniz gereken yerlerden biri Old Town (Eski Şehir) diğeri ise Patong. Peki bu iki turistlik semt arasında nasıl ulaşım sağlanır? Biz bizzat taksi ve otobüs seçeneklerini deneyimledik. Bu yazıda da sizler için detaylı bir şekilde Old Town’dan Patong’a nasıl gidilir rehberi hazırladık.

patong-beach-otobusle-ulasimÖncelikle Phuket Havalimanı’ndan Old Town’a nasıl gidilir yazısında özellikle ucuz toplu ulaşım imkanlarından bahsetmiştik. Henüz Phuket tatil planlamanızın en başındaysanız ilk olarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Old Town ya da Patong Beach’te olanlarsa aşağıdaki ulaşım bilgilerine geçebilir.

Old Phuket Town-Patong Arası Kaç km?

Old Town-Patong arası yaklaşık 15 km’dir.

Old Town-Patong Arası Ne Kadar Sürer?

İster Patong’dan Old Town’a gidiyor olun, isterseniz de tam tersi seyahat olun; bu iki Phuket semti arasında yapacağınız yolculuk süresi taşıta göre değişiklik gösterse de; yaklaşık 35dk sürecektir.

old-town-patong-arasi-ne-kadar-surer

Old Town’dan Patong’a Nasıl Gidilir?

Patong’a gitmek için pek çok seçenek mevcut. Ancak motor sayısının fazlalığı ve turist popülasyonu nedeniyle günün her saati yoğun trafiğin olduğu Phuket şehrinde, ulaşım seçeneğini akıllıca ve güvenilir şekilde seçebilmeniz için otobüs, taksi, motor ile ulaşımı ayrı ayrı anlatacağız.

patong-ulasim-secenekleri

Otobüs ile Ulaşım

Para birimi Türk lirası ile neredeyse eşit olan bir ülkede daha da ucuza hatta neredeyse bedavaya gezmek istiyorsanız, yerel gibi takılmanız gerekiyor. Patong’dan otobüsle seyahat de bunlardan biri.

patong-beache-otobusle-nasil-gidilir

Patong Beach’ten Old Town’a gitmek için otobüs kullanabilirsiniz. Bu sayede ulaşımı kişi başı 40THB’a getirebilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakikalık bir yolculuğun ardından Old Town’a varabilirsiniz.

Evet, fotoğraftan göründüğü üzere çok konforlu değil, ancak birazdan taksiye vereceğiniz parayı duyunca siz de bu seçeneği değerlendirmek isteyeceksiniz. Hem farklı bir deneyim için de bir kez bile olsa biz binmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Taksi ile Ulaşım

Tayland’da taksi kavramı çok geniş. Üstünde taksi yazanlar dışında, Grab ya da Bolt uygulaması ile özel araçları ile taksicilik yapanlar var. Eğer Patong’a gitmek için otobüs yerine taksi kullanacaksanız; mutlaka uygulamalar üzerinden çağırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde daha ucuz oluyor. Hem de uygulamalar çeşitli indirimler tanımlıyor. Ancak çok aceleniz var ve taksiye binmeniz gerekiyorsa yine uygulamalardan gideceğiniz yere ne kadar tuttuğunu kontrol edip taksi şoförü ile bu fiyat üzerinden pazarlık yapabilirsiniz.

Tuk Tuk ile Ulaşım

Tuk Tuk Tayland’ın her yerinde görebileceğiniz ulaşım seçeneklerinden biri. Küçük arkası açık kamyonetleri yolda gördüğünüzde çok sempatik bulacaksınız. Tuk tuk da yine ucuz ulaşım seçeneklerinden biri. Old Town-Patong arası yolculuk için aceleniz yoksa ve farklı bir deneyim için tercih edilebilir.

patong'a tuk tuk ile nasıl gidilir

Motor ile Ulaşım

Patong-Old Town arası motor taksiler ile ya da motor kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bu konuda kendinize güveniyor olmanız gerekir. Phuket’te trafik kurallarına uyan pek yok. Motor sayısı çok fazla.

old town'dan patong'a motorla nasıl gidilir

Biz Tayland seyahati boyunca hiç tercih etmedik. O yüzden deneyimlerimizle yorum yapamıyoruz. Ancak belki Grab üzerinden motor taksiler ile denemenizi önerebiliriz. Buralara kadar gelmişken en azından siz motora binmeden dönmeyin 🙂

Yorum yapın