Bangkok Hakkında Bilmeniz Gereken En İlginç Bilgiler

Bangkok Gezi Rehberi yazısında detaylı bir şekilde Tayland’ın başkenti Bangkok hakkında bilmeniz gerekenleri yazdık. Ancak bir de hakkında bilinmeyenler var. Aslında bir şehri hatırlamanın en iyi yolu onu yerinde deneyimlemek, yöresel tatları denemek ve yerel halktan onunla ilgili hikayeler dinlemektir.  Bilgiler ne kadar ilginç olur ne kadar gerçek hayatta can bulursa o kadar hafızalara kazınır.

bangkok-hakkinda-ilginc-bilgiler

Biz de bu düşünceden yola çıkarak sizler için Bangkok hakkında bilmeniz gereken en ilginç bilgileri derlemeye çalıştık.

Ama öncesinde en ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabileceğiniz yazılarımızı şuraya bırakalım:

Bangkok Hakkında Bilinmeyenler

Bangkok hakkında bilmeniz gereken henüz harcıâlem olmamış süzme bilgileri sizin için toparladık. Bakalım siz hangilerini biliyorsunuz.

Dünyanın En Uzun Şehir İsmi

Halk arasında şehrin adı; “Melekler Şehri” anlamına gelen “Krung Thep” olarak kullanılır. Bangkok’un Taycadaki resmi adı 166 harften oluşan ve dünyanın en uzun yer adı olan ‘Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit‘tir.

Doğunun Venedik’i (Venice of the East)

Çao Phraya nehri etrafında konumlandırılmış olan Bangkok, çok sayıda kanala sahiptir. Bu nedenle “Doğunun Venedik’i” olarak anılır. Geçmişte de ulaşım büyük ölçüde bu kanallar üzerinden sağlanıyormuş.

dogunun-venediki-bangkok-gezilecek-yerler

En Sıcak Başkent

Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanır. Yıl boyunca sıcaklık 30 derecenin altına pek düşmez.  Ortalama sıcaklık yıl boyunca 30°C’nin üzerindedir​.

Kral’a Saygı

Bangkok’ta kral ve kraliyet ailesine büyük saygı gösterilir. Şehirde birçok yerde kraliyet ailesinin fotoğrafları ve posterleri bulunur ve sinemalarda film başlamadan önce kral marşı çalınır​.

tayland krala saygi

Bu krala saygı

Transgender Tuvaletleri

Bangkok, dünyada transgender tuvaletlerini benimseyen ilk şehirlerden biridir. Şehirdeki birçok yerde erkek ve kadın tuvaletlerinin yanı sıra transgender tuvaletleri de bulunur

Red Bull’un Memleketi

Dünyaca ünlü enerji içeceği Red Bull, 1976 yılında Bangkok’ta Chaleo Yoovidhya tarafından icat edilmiştir. Bu içecek, Avusturyalı iş adamı Dietrich Mateschitz ile birlikte dünya çapında tanınmıştır​.

En Büyük Altın Buda

Dünyanın en büyük altın Buda heykeli, Bangkok’taki Wat Traimit tapınağında bulunur. Bu heykel, 5.5 ton ağırlığındadır ve 250 milyon dolar değerindedir​.

Su Savaşları

Bangkok, her yıl Tayland Yeni Yılı (Songkran) sırasında dünyanın en büyük su savaşlarına ev sahipliği yapar. Şehir üç gün boyunca sırılsıklamdır. ​

bangkok-su-savaslari

Renk Kodlu Taksiler

Bangkok sokaklarında gezen taksiler, parlak pembe, mavi, yeşil ve sarı gibi çeşitli renklere sahiptir. Bu renkler farklı şirketleri temsil eder​.

bangkok-renkli-taksiler

Dünyanın En Büyük Hafta Sonu Pazarı

Chatuchak Market, 15,000’den fazla tezgah ve 200,000’den fazla ziyaretçi ile dünyanın en büyük hafta sonu pazarıdır. Burada hemen her şeyi bulabilirsiniz​.

Dünyanın En Büyük Çin Mahallesi

Yaowarat olarak anılan Bangkok Çin Mahallesi dünyadaki örneklerinin en büyüğüdür.  1 milyonun üzerinde Çinliye ev sahipliği yapan bu mahalleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

cin-mahallesi-bangkokta-gezilecek-yerler-listesi

Bozuk Paralardaki Tapınak Resimleri

Tayland bozuk paralarının üzerinde tapınakların görselleri yer alıyor. Bu bilgiden sonra en popüler turistik şehir olan Bangkok’u gezerken bozuk paraların arkasına bakmayı unutmazsınız artık. Belki de koleksiyonunuza eklersiniz.

thai-bozuk-para-tapinak-resimleri

İlginç Yasalar

Bangkok’ta eskiden kalma zamana ayak uyduramayan ve hâlâ geçerliliğini koruyan yasalar var. İşte Bangkok’ta yasak ve suç olan bazı şeyler:

  • Durian meyvesinin silah olarak kullanılması
  • İç çamaşırı giymeden evden çıkmak
  • Motorlu taşıtı çıplak kullanmak
  • Kralın resmini içerdiği ve saygısızlık edilmemesi gereken paraya basmak

Bangkok Hakkında Genel Bilgiler

İlginç bilgilerin ardından kısaca Bangkok hakkında genel bilgileri de toparlayıp listeyelim istedik.

  • Halk arasında şehrin adı; “Melekler Şehri” anlamına gelen “Krung Thep” olarak kullanılır.
  • Bangkok nüfusunun %90’I Budisttir.
  • Bangkok’da 400 Budist tapınağı, 55 cami, 10 kilise, 2 Hindu tapınağı, 2 Sinagog ve 1 Sikh gurudwara vardır.
  • Bangkok 50 bölgeye ayrılmıştır. 35 bölge Chao Phraya nehri’nin doğusunda;15 bölge ise şehrin Thonburi olarak adlandırılan bölümünde yer almaktadır.
  • Bangkok’ta kullanılan para birimi Tayland Bahtı (THB)’dır.

Yorum yapın