Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Adım Adım Kanada Vize Alma Rehberi

2023’ün Kasım ayında herhangi bir danışmanlık hizmeti almadan yaptığımız Kanada vizesi başvurusu, 2024 Nisan ayında sonuçlandı. İlk denemede 10 yıllık Kanada vizesini aldık. Ancak vizeyi almamız çok zor olmasa da hem doldurduğumuz başvuru evrakları hem de sürecin sonuçlanması oldukça uzun bir zaman aldı.

kanada-vizesi-nasil-alinir

Bu yazıda hangi aşamalardan geçerek Kanada vizesini aldık ve siz nasıl herhangi bir danışmanlık almadan Kanada vizesine başvurabilirsiniz bu konuları anlatmayaya çalışacağız.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Kanada vizesi almanız için vize randevusu almanıza gerek yok, özellikle Schengen vize randevusu arayıp da bulamayanlar bu durumun ne kadar kötü olduğunu bilir. Bu yüzden Kanada vize başvurusunun çok daha rahat olduğunu söyleyebiliriz. Bütün belgeleri online olarak yüklemeniz yetiyor ve fiziksel olarak hiç bir belge teslim etmenize de gerek olmuyor.

Adım adım yapmanız gereken işlermler şu şekilde:

1. Vize Türünü Belirleyin

Kanada’ya seyahat amacınıza göre farklı vize türleri bulunmaktadır. En yaygın vize türleri şunlardır:

 • Turist Vizesi (Temporary Resident Visa – TRV)
 • Çalışma Vizesi (Work Permit)
 • Öğrenci Vizesi (Study Permit)
 • Ebeveyn ve Büyükbaba/Büyükanneler için Süper Vize (Super Visa)

Vize türünü belirledikten sonra, ilgili vize için gerekli belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

2. Gerekli Belgeleri Hazırlayın

Kanada vize başvurusu için gerekli belgeler, başvurulan vize türüne göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Geçerli Pasaport: Seyahatten sonra en az 1 yıl geçerli olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Kanada vize standartlarına uygun şekilde çekilmiş olmalıdır.
 • Başvuru Formu: İlgili vize başvuru formunu eksiksiz doldurun.
 • Seyahat Niyet Dilekçesi: Kanada’ya neden gitmek istediğinizi anlatan İngilizce niyet dilekçesi yazın.

kanada-vizesi-seyahat-amaci-dilekcesi

Kanada Vizesi Niyet Dilekçe Örneği

 • Finansal Belgeler: Banka hesap dökümleri, maaş bordroları vb.
 • Davetiye Mektubu: Kanada’da birinden davet aldıysanız, bu mektubu ekleyin.
 • Seyahat Planı: Uçuş ve konaklama bilgileri.

NOT: Biz başvuru yaptığımızda pasaportumuzun dolmasına 8 ay vardı. Mart ayında bizden yeni pasaport istediler. Bu sebeple başvuru sürecini uzatmamak adına pasaportunuzun yeni olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

3. Online Başvuru Yapın

Kanada vize başvuruları genellikle online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • IRCC Web Sitesine Giriş Yapın: Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Kanada (IRCC) web sitesine gidin.
 • Hesap Oluşturun: Başvuru sürecini başlatmak için GCKey veya Sign-In Partner kullanarak hesap oluşturun. Başvuruya aşağıda bulunan linke tıklayarak başlayabilirsiniz. “Create an account” yazan kısımdan GCKey hesabınızı oluşturun ve daha sonra bu sisteme girmek istediğinizde “Sign in” yazan yerden bu bilgilerle giriş yapabileceksiniz.

Link: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html

kanada-vizesi-basvuru-formu

Kanada Vizesi Başvuru Formu

 • Başvuru Formunu Doldurun: Online başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurun.
 • Belgeleri Yükleyin: Hazırladığınız belgeleri taratıp sisteme yükleyin.
 • Ücreti Ödeyin: Başvuru ücreti kredi kartı ile online olarak ödeniyor. Turistik Kanada vizesi için 185 CAD ödemeniz gerekiyor.

4. Biyometrik Bilgilerinizi Verin

Kanada vize başvurusu yaparken biyometrik bilgileriniz (parmak izi ve fotoğraf) alınır. Bu işlem için online başvurunuzu tamamlayıp istenen ücreti yatırmış olmanız gerekiyor. Ardından 2-3 gün içerisinde biyometrik randevusu için uygunluk bulabiliyorsunuz. Biyometri işlemi için en yakın Vize Başvuru Merkezi’ne (VAC) gitmelisiniz.

Biz bu işlem için İstanbul’daki Kanada Vize Başvuru Merkezine gittik. Merkez sabah 8’den akşam 16:45’e kadar açık. Yalnız birçok vize merkezi aynı yerde olduğu için dışarıdaki kalabalık sizi korkutmasın. İçerisi sessiz sakin, Schengen merkezlerindeki gibi kaos yok.

İstanbul Kanada Vize Başvuru Merkezi Adresi: Hacı Ahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No:29 Beyoğlu-İstanbul 34440

5. Başvurunuzu Takip Edin

Başvurunuzu yaptıktan sonra, süreci IRCC web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurunuzun durumu hakkında bilgi almak için hesap bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Ancak süreç çok hızlı ilerlemediği için her gün kontrol edip modunuzu düşürmemenizi öneririz.

6. Pasaportunuzu Teslim Edin

Başvurunuz onaylandığında, (tabii bunu size söylemiyorlar ama pasaportu getirin dediklerinde siz anlıyorsunuz Kanada vizesi aldığınızı :)) pasaportunuzu vize merkezine teslim etmeniz gerekiyor. Bu süreç 2 aşamadan oluşuyor:

 1. Pasaport Teslimi: Pasaportunuzu Vize Başvuru Merkezi’ne teslim edin.
 2. Geri Alım: Pasaportunuzu vize etiketi ile birlikte geri alın.

UYARI: Pasaportunuza, biyometrik işlem için gittiğinizde barkod yapıştırıyorlar. Bu barkodla pasaportunuzu teslim edip geri alabiliyorsunuz. Bizim barkod eski pasaportlarda kaldığı için ekstra kişi başı 650TL ödemek zorunda kalmıştık. Eğer sizin de süreç içerisinde pasaport yenileme gibi bir durumunuz olursa aklınızda olsun ilk yapıştırılan barkodu vize tesliminde görmek istiyorlar.

7. Pasaportunuzu Teslim Alın

Kanada vize merkezi pasaportunuzu geri almanız için diğerlerinde olduğu için kurye hizmeti de sunuyor. Tabii bunun için net hatırlamamakla birlikte 500-750TL civarında bir ücret talep etmişlerdi. Biz kendimiz almayı tercih ettik.

Kanada Vizesi Notlarımız

Kanada vizesi başvurusunu kendimiz yaptığımız için evrakları hazırlama ve başvuru formunu doldurma noktasında biraz zorlandık. Ancak benzer süreci yaşacaklar için kendi deneyimlerimizi notlar şeklinde madde madde paylaşmak istiyoruz:

 • Başvuru formunu İngilizce doldurmanız gerekiyor.
 • Kardeşlerin ikamet adresine kadar tüm detayları istiyorlar. Bu sebeple bilgileri toparlamak uzun sürebiliyor. Ve aileden habersiz Kanada vizesi almanız imkansızlaşıyor 🙂
 • Başvuru online olarak İnternet üzerinden ilerliyor.
 • Uçak bileti, otel rezervasyonunu bu süreçte yapıp gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz isteniyor. Hepsini iade edilebilir almaya özen gösterin.
 • Kanada vizeniz onaylanırsa başvuru yaptığınız tarihten vize süreniz başlıyor. Yani vize sürecini de 10 yıl içerisine dahil ediyorlar. Bizim vizemiz onay aldığımız Nisan ayında değil, başvuru yaptığımız Kasım ayında başlıyor örneğin.
 • Pasaport geçerlilik süreniz en az 1 sene olmalı. Süreç uzun olduğu için sizden yenilemenizi isteyebiliyorlar ve bu da daha çok uzatıyor. Yani internetteki 6 ay geçerlilik süresi çok da gerçekçi değil.
 • Biyometrik işlem için gittiğinizde pasaportunuza yapıştırılan barkodu yırtmayın. Bu barkod olmadan pasaportunuzu teslim etmiyorlar. Bu numarayı mutlaka saklayın. Aksi halde ekstra 650TL ödemeniz gerekiyor.
 • Kanada vizesi başvurusunda pasaportunuza el koymuyorlar. Bu sayede yurt dışı seyahatlerinize ara vermek zorunda kalmıyorsunuz. Tabii eğer yedek pasaportunuz yoksa.
 • Turistik Kanada vizesi için 185 CAD ödemeniz gerekiyor.
 • Vize onaylanırsa pasaportunuzda fotoğraf görmeyi beklemeyin. Kanada vizesinde fotoğrafınız sadece sistemde kullanılıyor.

Kanada Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanıyor?

Kanada vizesi ortalama 4 ila 6 aylık bir sürede sonuçlanıyor. Biz vizeye 28 Kasım 2023’de başvurduk onayımızı ise 29 Nisan 2024’de aldık. Yani toplamda 6 aylık bir süreç sonunda vizemiz onaylanmış oldu. Bu süreci az da olsa uzatan pasaport süremizin sona yaklaşmasından dolayı Kanada’nın bizden yeni bir pasaport istemesi oldu. Hızlıca yeni pasaport alıp sisteme yükledikten sonra işlemler devam etti ve kısa süre sonra Kanada vize onayımız geldi.

Vize onayını da Tayland’da çok da beğenerek ziyaret ettiğimiz bir restoranda aldık. Uzun süredir beklediğimiz Kanada vize onayımızın Tayland tatilinde gelmesi keyfimizi daha da arttırdı. Eğer Kanada vizesiyle uğraşmak istemez vizesiz seyahat etmek isterseniz Bangkok Gezi Rehberi yazımıza mutlaka bekleriz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kanada şu an vize veriyor mu?

Evet, Kanada vize başvurularını kabul ediyor ve değerlendiriyor.

 • Kanada vizesi almak kolay mı?

Kanada vizesi almanın zorluğu, başvuru sahibinin belgeleri doğru ve eksiksiz sunmasına bağlı olarak değişir. Başvuru süreci detaylıdır ve belgelerin doğru hazırlanması süreci kolaylaştıracaktır.

 • Kanada vizesi almak için ne kadar para gerekiyor?

Kanada ziyaretçi vizesi başvuru ücreti kişi başı 100 CAD, biyometrik ücret ise 85 CAD’dir. Toplam vize başvurusu için 185 CAD gereklidir.

 • Kanada 10 yıllık vize veriyor mu?

Kanada, genellikle ziyaretçi vizelerini maksimum 10 yıla kadar veya pasaport süresine kadar verir.

 • Kanada’ya gitmek için hesapta ne kadar para olmalı?

Kanada’da kalış süresine ve konaklama durumuna göre değişir. Genellikle hesabınızda günlük en az 100 CAD’lik bir bütçe olması önerilir.

 • Kanada turist vizesi kaç ayda çıkar?

Kanada turist vizesi başvuruları genellikle birkaç ay içinde sonuçlanır, ancak işlem süreleri vize ofisine göre değişebilir.

 • Kanada kimlerden vize istiyor?

Kanada, Türkiye dahil birçok ülkeden vize talep etmektedir. Ülkeler listesini Kanada hükümetinin resmi web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

 • Vize çıktıktan sonra ne yapılır?

Vizeniz onaylandıktan sonra, vizenizi pasaportunuza işlenmiş şekilde teslim alır ve seyahatinizi dileğiniz gibi planlayabilirsiniz.

 • Kanada vizesi ile Almanya’ya gidilir mi?

Hayır, Kanada vizesi ile Almanya’ya seyahat edemezsiniz. Almanya için Schengen vizesi gereklidir.

 • Kanada vizesi olan Amerika’ya gidebilir mi?

Hayır, Kanada vizesi ile Amerika’ya seyahat edemezsiniz. Amerika için ayrı bir vize gereklidir.

 • Başvuru için uçak bileti şart mı?

Uçak bileti şart değildir, ancak seyahat planlarınızı gösteren belgeler başvurunuzu destekleyecektir.

 • Türkiye’den Kanada vizesi nasıl alınır?

Başvuruları IRCC’nin online portalı veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Gerekli belgeleri toplayıp, başvuru formunu doldurarak süreci başlatabilirsiniz.

 • Kanada pasaportu güçlü mü?

Evet, Kanada pasaportu birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlar ve oldukça güçlü kabul edilir. Dünyadaki en güçlü 7.pasaport olarak gösterilir.

 • Kanada’da turist vizesi ile ne kadar kalınır?

Kanada turist vizesi ile genellikle 6 aya kadar kalabilirsiniz.

 • Kanada vizesi neden reddedilir?

Eksik veya yanlış belgeler, finansal yetersizlik, seyahat amacının net olmaması gibi nedenlerle reddedilebilirsiniz.

Yorum yapın